Kurt Witzenbacher „Kadisz dla Ruth. O przyjaźni w czasie nienawiści.”

Ostatnio przeczytałam książkę Kurta Witzenbachera pt. „Kadisz dla Ruth. O przyjaźni w czasie nienawiści.” Sięgnęłam po nią, gdyż zaciekawiła mnie problematyka utworu, a mianowicie naświetlenie rzeczywistości Niemiec z lat 30. oraz antysemityzmu, jak i sam fakt, że autor powieści jest współbohaterem występujących w niej zdarzeń.

Główne postacie to ośmioletni chłopiec pochodzący z katolickiej rodziny, mieszkający z nią w kamienicy w Niemczech i dwa lata od niego starsza żydowska dziewczynka Ruth. Wprowadza się ona z rodzicami- państwem Roseberg do mieszkania obok. Między dziećmi stopniowo tworzy się bardzo silna więź- przyjaźń. Wspólnie się bawią, rozmawiają, nie zważając na przeciwności, które zamiast dzielić- łączą. Chłopiec udaje się wraz z ojcem Ruth i nią samą do synagogi, poznając wiarę dziewczynki, obserwując wszystkie tradycyjne obchody z niekrytym zaciekawieniem. Jednak chwile szczęścia nie trwają długo.

Myślę, że utwór w prosty i intrygujący sposób ukazuje historię, więc uczy. Ponadto naprawdę „daje do myślenia”, wzbudza do refleksji i podkreśla wartość radości takiej, jaką ma dziecko, a zarazem dojrzałości, przyjaznego nastawienia do drugiego człowieka bez względu na wyznanie, pochodzenie. Pokazuje, iż nie warto patrzeć na innych z góry, oceniać od razu czy kierować się nienawiścią. Oprócz tego zawiera barwne opisy, interesujące fakty, w przystępny sposób przekazuje informacje, ale wplecione w porywającą opowieść, która wcale nie nudzi.

Moim zdaniem każdy, niezależnie od wieku, powinien sięgnąć po tę książkę. Można zaczerpnąć z niej wzorzec tego, jak żyć i  postępować, by choć na chwilę zaznać  szczęścia.

 

Agata Pachciarek

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s