Tiramisu z truskawkami

Powieść Joanny Jagiełło- polskiej autorki dzieł dla młodzieży, wierszy i opowiadań dla dzieci i dorosłych pt. „Tiramisu z truskawkami” – opowiada o losach dwóch zaprzyjaźnionych ze sobą nastoletnich dziewcząt.

Natrafiłam na tę książkę zupełnie przypadkowo, zainteresowała mnie jej ciekawa okładka, intrygujący tytuł oraz opis z tyłu powieści, który mówił o tym, iż jest w niej przedstawione typowe życie nastolatek. Stwierdziłam, że muszę ją przeczytać jak najszybciej.

Książka opowiada historię dwóch różniących się od siebie dziewczyn. Natalia jest dziewczyną z bogatego domu. Trafia do bardzo dobrej szkoły, w której nie radzi sobie z wymagającymi nauczycielami oraz z nawiązywaniem nowych znajomości, a dodatkowo rzuca ją chłopak. Bohaterka, aby ułożyć ponownie swoje życie, zaakceptować  siebie, własne ciało, zaczyna się odchudzać. Jak potem możemy się przekonać, nie przynosi to pozytywnych rezultatów, a wręcz odwrotnie. Druga z przyjaciółek- Linka –ucząca się w artystycznym liceum, spełnia swoje marzenie, zakładając własnego bloga. Ta bohaterka również przeżywa perypetie miłosne, gdyż jest zakochana w Adrianie.

Moim zdaniem książka nadaje się zarówno dla nastolatków jak i dla dorosłych, którzy mogą zobaczyć część, nie zawsze kolorowego, życia młodych ludzi. Utwór porusza problemy młodzieży, jakimi jest presja otoczenia, nauczycieli i rówieśników, brak wsparcia bliskich. Rodzice osób w młodym wieku, po przeczytaniu tej książki, mogą wyobrazić sobie, jak wyglądają prywatne sprawy ich dzieci. Utwór opowiada również o walce z kompleksami, popadaniu w niebezpieczne skrajności oraz  o tym, że często nie dostrzegamy tego, co jest w nas najpiękniejsze.

Temat książki jest interesujący, skłaniający do refleksji. Akcja jest bardzo dynamiczna i wciągająca, nie znudzi nikogo. Nie mogłam się od tej powieści oderwać, czytałam ją w każdej wolnej chwili. Wydawało mi się, że wszystkie wydarzenia  obserwuję, stojąc obok bohaterów. Autorka w tym dziele pokazała, że świetnie zna sposób myślenia dzisiejszych nastolatków. Opisała również, jak trudny jest etap wchodzenia w dorosłe życie.

Podsumowując, książka bardzo mi się spodobała. Polecam ją każdemu młodemu, jak i starszemu człowiekowi. Czytanie jej sprawiało mi ogromną przyjemność. Z chęcią przeczytałabym ją jeszcze raz i jestem pewna, że sięgnę też po inne powieści tej właśnie autorki.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s