Czworo i kości

Jakiś czas temu sięgnąłem po książkę Kazimierza Szymeczki pt. „Czworo i kości”. Zaintrygował mnie w niej opis utworu, zdradzający nieco tematy w dziele poruszone. Książka miała mówić o życiu czworga przyjaciół rozpoczynających rok szkolny w nowym liceum. Bohaterów łączyło wspólne zamiłowanie do gier RPG, przy których spędzali wiele godzin. Jednak ich życie nie toczyło się tylko wokół gier, musieli oni bowiem poradzić sobie również z narastającymi problemami świata rzeczywistego.

Temat książki jest bardzo aktualny i porusza znane każdemu nastolatkowi problemy – pierwsza miłość, problemy w szkole, ważne decyzje, uzależnienie, a nawet samobójstwo. Uważam, że ważne jest mówienie o tak drastycznych tematach, gdyż mogą one dotknąć każdego z nas. Autor książki wrzuca nas w wir nastoletniego życia, który natychmiast nas pochłania. Utwór pokazuje, jak wiele niespodziewanych rzeczy może się wydarzyć w krótkim czasie i jak trudno jest czasem sobie poradzić z natłokiem problemów. Książka skłania do refleksji i udowadnia, że życie nastolatka naprawdę może nie być łatwe. Pomimo poruszanych w powieści poważnych tematów, książkę czyta się bardzo łatwo i przyjemnie. Wpływa na to z pewnością wartka, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcja oraz lekki i swobodny styl. Atrakcyjność utworu dodatkowo podnoszą  zabawne dialogi i barwne opisy, dzięki którym czytanie jest jeszcze przyjemniejsze.

Uważam, że to dzieło jest zdecydowanie warte przeczytania. Autor umiejętnie wplótł w ciekawą fabułę elementy dydaktyczne i moralizatorskie, dzięki czemu książka jest bardzo wartościowa i stanowi dobrą lekturę dla każdego nastolatka. Myślę jednak, że dorosły człowiek również może się wiele nauczyć, czytając ten utwór. Z pewnością pomoże mu on w zrozumieniu wielu kwestii bliższych nastolatkom, które trudno zrozumieć osobom starszym.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s