Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender

Pomysł na debiutancką powieść Leslye Walton zrodził się podczas szczególnie zimnej ulewy, kiedy to autorka rozważała brak logiki miłości. Akcja książki rozgrywa się we Francji oraz USA w II połowie XX wieku.

Autorka porusza w historii problemy dorastania, rozwodu rodziców, pierwszych miłości. Możemy w utworze zaobserwować  bieg ku dorosłości ukazany z punktu widzenia przodków głównej bohaterki. Jest to książka o charakterze rodzinnym, na leniwe spokojne wieczory.

Uważam, że nie jest to powieść przeznaczona dla wszystkich. Może się nie spodobać wielbicielom gatunków science – fiction oraz kryminałów. Osobiście polubiłam tę historię. Pomysł utworu opiera się na tym, że poznajemy historię rodziny głównej bohaterki razem z nią. Przechodzimy przez losy jej pradziadków, babki oraz matki. Wątek Avy – pierwszoplanowej postaci – poruszany jest dopiero w końcowej części książki, co może wydawać się niemądre. Jest to jednak intrygujące.

Ava urodziła się ze skrzydłami. Trzymana pod kluczem w domu przez nadopiekuńczą matkę, pragnie poznać smak życia normalnej nastolatki. Zawiera przyjaźnie, przeżywa problemy miłosne oraz rodzinne. Stara się żyć normalnie. Jednak czy zostanie zaakceptowana przez otoczenie?

Czytając powieść Leslye Walton, utożsamiałam się z główną postacią. Miałam podobne przemyślenia, problemy. Może nie mam skrzydeł Avy, ale niektóre cechy czynią mnie również inną. Tak samo jak ona boję się braku akceptacji przez otoczenie czy ryzyka.

„Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender” ukazują też realia zwykłego życia. Jak  znaleźć pracę w małym mieście, kupić dom mimo niewielkich funduszy. Bohaterowie mają również problemy z rodzinnym biznesem, a także jest tu ukazany trud dobrego wychowania dzieci.

W książce jest rozwinięta, wielowątkowa fabuła, lecz akcja mało dynamiczna. Utwór czyta się dość szybko, nawet jeśli skupiamy się na drobiazgach. Zaletą powieści jest język, którym została napisana, nie nazbyt nowoczesny i młodzieżowy, ale również nie ciężki i przestarzały, jest on prosty i zrozumiały.

Podsumowując- debiutancka powieść Leslye Walton bardzo mi się podobała. Wszystko jest w niej zrozumiałe i dobrze opisane. Polubiłam fabułę i charakter postaci, mimo że nie przepadam za książkami, których akcja toczy się w dwudziestym wie

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s