,,Złodziejka książek’’ Markus Zusak

Niedawno przeczytałam bardzo interesującą książkę pt. ,,Złodziejka książek’’ australijskiego pisarza Markusa Zusaka. Jest to powieść, której tło stanowią wydarzenia historyczne. Porusza ona niezwykle ważny temat, jakim jest II wojna światowa.

Tytułową złodziejką książek jest dziewięcioletnia dziewczynka Liesel Meminger, której przyszło żyć w ogarniętych wojną Niemczech. Niebezpieczne czasy skłaniają matkę dziewczynki do oddania dzieci rodzinie zastępczej. Niestety młodszy brat Liesel umiera w pociągu zmierzającym do Molching, mającego być ich nowym miejscem zamieszkania. To właśnie na pogrzebie brata mała złodziejka kradnie swoją pierwszą książkę, która nosi tytuł ,,Podręcznik grabarza’’. Po przybyciu do nowej rodziny, życie Liesel zmienia się na zawsze , gdy jej przybrani rodzice decydują się udzielić schronienia Żydowi- Maksowi Vandenburgowi.

Mimo że ,, Złodziejka książek’’ jest dość obszerną powieścią, bo liczy sobie prawie pięćset stron , to czyta się ją szybko i naprawdę trudno się od niej oderwać. Książka jest napisana w narracji trzecioosobowej, a co najbardziej zwróciło moją uwagę, narratorem uczyniono Śmierć, która została przedstawiona w sposób bardzo oryginalny i przypisano jej tak wile cech ludzkich, że często wydawało się, iż rzeczywiście mamy do czynienia z człowiekiem. Język, którym posługuje się autor jest jednocześnie prosty i pełen refleksji skłaniających czytelnika do myślenia m.in. o istocie śmierci oraz wartościach takich jak miłość czy przyjaźń.

,,Złodziejka książek’’ to powieść , obok której nie można przejść obojętnie. Nie tylko z powodu tego, że nawiązuje ona do jednego z najbardziej tragicznych okresów współczesnego świata, ale również przez ogrom emocji jakie wywołuje u czytelnika. Potrafi ona i rozbawić, i wzruszyć do łez. Jest to z pewnością książka godna polecenia miłośnikom literatury w każdym wieku.

Katarzyna Dziejma

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s